Je to stavovská sviatosť pre dobro spoločnosti. K manželstvu je človek povolaný vo svojej prirodzenosti. Je obrazom spojenia Cirkvi a Krista. V latinskej Cirkvi si sviatosť manželstva udeľujú snúbenci navzájom tým, že pred tvárou Cirkvi,ktorú zastupuje diakon alebo kňaz, vyjadria svoj manželský súhlas.
Manželskú zmluvu, ktorou muž a žena vytvárajú medzi sebou dôverné spoločenstvo života a lásky, ustanovil Stvoriteľ a vybavil vlastnými zákonmi. Svojou prirodzenou povahou jezameraná na dobro manželov, ako aj na plodenie a výchovu detí. Manželskú zmluvu medzipokrstenými Kristus Pán povýšil na sviatosť.Manželstvo vzniká na základe slobodného súhlasu prejaveného medzi právne spôsobilýmiosobami.
Podstatnými vlastnosťami manželstva sú JEDNOTA a NEROZLUČITEĽNOSŤ.
Účinky sviatosti manželstva
- Trvalý zväzok jedného muža a jednej ženy.
- Milosť, ktorá manželov posilňuje vo vernosti a nerozlučnosti manželstva, prekonávaní prekážok a zdokonaľuje ich lásku.
- Manželstvo uvádza do cirkevného stavu (ordo), vytvára práva a povinnosti v Cirkvi medzi manželmi a voči deťom.
- Zmluva manželov je začlenená do zmluvy Boha s ľuďmi: „Pravá manželská láska je zapojená do Božej lásky.“
Kto môže uzavrieť manželstvo
Manželstvo môžu uzavrieť všetci, ktorým to kánonické právo nezakazuje. Pokrstený a slobodný muž a žena. Slobodný znamená bez donútenia, ale zo slobodného rozhodnutia a bez prekážok, ktoré sú uvedené v cirkevnom práve. Súhlas s manželstvom musí byť obojstranný. Súhlas musí byť úkonom vôle, nie zo strachu ani z iných príčin, cudzích povahe manželstva.
Pre katolícku stránku sa pre platnosť sobáša vyžaduje, aby ho uzatvorila v katolíckom obrade s náležitou formou.
Manželstvo môže uzavrieť len osoba právne spôsobilá. Prekážky môžu byť rôzne. Pri ohláškach novomanželov v kostole, sú veriaci vyzvaní k tomu, aby ohlásili na farskom úrade, ak vedia o nejakej cirkevno-právnej prekážke tých, ktorí majú vstúpiť do manželstva.
Od niektorých prekážok môže dišpenzovať biskup. Udelí tým povolenie k platnému sláveniu sviatosti.
Sú prekážky, ktoré sa nikdy nedišpenzujú. Sem patrí napríklad manželstvo medzi pokrvnými príbuznými v tzv. priamej línii (otec a dcéra) a v druhom stupni bočnej línie (brat a sestra).
O existencii prekážok sa hovorí počas predmanželského pohovoru pri spisovaní zápisnice. Ak je potrebné, kňaz spolu so snúbencami požiadajú o potrebné dišpenzy a povolenia.
Predmanželská bezprostredná príprava
– Snúbenci majú právo sobášiť sa vo svojej farnosti.
Manželstvá sa majú sláviť vo farnosti, v ktorej jedna z uzavierajúcich stránok má trvalé alebo prechodné bydlisko, alebo sa tam mesiac zdržiava, alebo ak ide o potulných, vo farnosti, kde sa skutočne zdržiavajú; s povolením vlastného ordinára alebo vlastného farára sa môžu sláviť inde.
Od snúbencov sa vyžaduje, aby pred uzavretím manželstva absolvovali predmanželskú prípravu. O počte stretnutí alebo jej forme sa snúbenci dohodnú s kňazom.
Základné informácie pre snúbencov pred uzavretím sviatosti manželstva
Prvý krok – matričný úrad
Nakoľko je cirkevný sobáš platný aj pred štátom, je potrebné osobne navštíviť matriku v Hornej Ždani. Tam snúbencom vyplnia a potvrdia zápisnicu, ktorú treba priniesť na prvé stretnutie s kňazom. Nezabudnite si so sebou vziať rodné listy a občianske preukazy, prípadne vysokoškolské diplomy. Je vhodné sa vopred informovať, aké iné doklady sú potrebné, aby sa všetko vybavilo pri jednej návšteve matričného úradu.
Druhý krok – farský úrad
Snúbenci, ktorí plánujú uzavrieť manželstvo v kostole, musia sa podľa partikulárneho práva nahlásiť na farskom úrade minimálne tri mesiace dopredu. Ide o čas, ktorý treba chápať ako bezprostrednú prípravu pred prijatím tejto sviatosti. Tento časový limit bol stanovený nariadením biskupského úradu. V priebehu týchto troch mesiacov snúbenci absolvujú pohovor s kňazom, vybavia si potrebné doklady, dohodnú si dátum a čas sobáša a taktiež jeho formu slávenia: so svätou omšou alebo bez nej. Pri prvom stretnutí sa spíše zápisnica a snúbenci dostanú informácie potrebné k sláveniu sobáša, preto je potrebné, aby boli prítomní obidvaja snúbenci.
Snúbenci tiež podpíšu vyhlásenie o ochrane osobných údajov, nakoľko ich údaje budú po sobáši natrvalo zaznamenané vo farskej Matrike sobášov.
Doklady potrebné pre spísanie cirkevnej zápisnice
- 1. Zápisnica z matriky.
- 2.Rodné listy snúbencov.
- 3. Občianske preukazy (v čase sobáša musia byť platné).
- 4. Krstné listy snúbencov, ak neboli pokrstení v našej farnosti (vyžiadať si ich vo farskom úrade, kde boli pokrstení). Krstné listy nesmú byť staršie ako 3 mesiace.
- 5. Ak ani jeden so snúbencov nemá trvalý alebo prechodný pobyt v našej farnosti, jeden zo snúbencov si potrebuje vypýtať od svojho farára licenciu – povolenie na sobáš.
- 6. Predložiť údaje o svedkoch (meno, priezvisko, adresa trvalého pobytu a rodné číslo), ktorí budú prítomní pri sobáši. Svedok musí mať dovŕšených 18 rokov (nemusí byť veriaci, ani pokrstený). Toto je možné urobiť aj neskôr v čase prípravy.
- 7. V osobitných prípadoch sa s kňazom dohodnú na predložení iných dokladov.